22.Dönem CHP Milletvekillerinin 1 Mart Tezkeresinin TBMM’de Reddedilmesinin 12. Yıldönümü Vesilesiyle Yaptıkları Açıklama – 1 Mart 2015

AKP iktidarının, ABD’nin Türkiye üzerinden Irak’a askeri bir müdahalede bulunmasına izin vermeyi amaçlayan 1 Mart tezkeresinin Mecliste reddedilmesine öncülük yapan CHP 22. dönem milletvekilleri olarak bu mutlu günün 12. yılını gururla kutluyoruz.

Eğer tezkere kabul edilseydi 65.000 ABD askeri, hava unsurlarıyla birlikte ülkemizin Güneydoğusunda konuşlanacak, ayrıca pek çok askeri üs ve tesisimiz de bu birliklerin kullanımına açılacaktı. Türkiye bir cephe ve karargâh ülkesi haline getirilecek ve savaş ortamına sürüklenebilecekti.

Tezkerenin kabulü anayasamıza ve uluslararası hukuka da aykırı olacak, Türkiye, daha sonra savaşta yaşanan bütün yıkım ve felaketin tarih karşısında sorumluluğunu paylaşacaktı. Kaldı ki, savaşın gerekçesi olarak ileri sürülen kitlesel tahrip silahlarının Irak’ta bulunmadığı ve bu savaşın haklı bir gerekçeden mahrum olduğu da daha sonra anlaşılacaktı.

Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığındaki CHP, iktidarın yaptığı bu vahim ve tehlikeli hatanın Türkiye Büyük Millet Meclisinde önlenmesi için üstün bir çaba göstermiş, bütün CHP milletvekillerinin onurlu direnişi ve 100’e yakın AKP milletvekilinin de destek vermemesi sonucunda tezkere Mecliste kabul edilmemiştir.
CHP’nin öncülüğünde Meclisin sergilediği bu kararlı tutum, aynı zamanda sayısal çoğunluğu olmayan bir muhalefet partisinin nasıl etkili olabileceğinin de anlamlı bir göstergesi olmuştur.

O Mecliste görev yapan 22. Dönem milletvekilleri olarak bu direnişin gururunu ve mutluluğunu daima taşıyacağız.


Bu belge Belgeler arşivinde bulunmaktadır.