Antalya ADD’nin düzenlediği Demokrasiden Diktatörlüğe İsimli Söyleşinin Metni

Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekillerinden Onur Öymen, Antalya‘daki söyleyişinde Türkiye‘de Atatürk’ün Cumhuriyetinin bitirilmek ve ikinci Cumhuriyeti kurmak isteyenlerin olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekillerinden Onur ÖymenAntalya‘daki söyleyişinde Türkiye‘de Atatürk’ün Cumhuriyetinin bitirilmek ve ikinci Cumhuriyeti kurmak isteyenlerin olduğunu belirterek “Dünyada bir Cumhuriyeti bitirdikten sonra, daha demokratik daha liberal, insan haklarına daha saygılı ikinci bir Cumhuriyeti kuran başka bir örnek, ülke var mıdır?” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi’nce düzenlenen ‘Demokrasiden Diktatörlüğe’ konulu söyleşiye katılan CHP eski milletvekili emekli büyükelçi Onur Öymen şu görüşlerini iletti.
ORTADOĞU’DA DEMOKRASİ ENGELLENDİ

Onur Öymen, soğuk savaş sonrasında dünyada büyük bir demokratikleşme hareketi görülürken sadece Ortadoğu ülkelerinde demokrasinin bir türlü gelişemediğini söyledi. Bu bölgede demokrasinin gelişmesinin batılı büyük ülkeler tarafından sürekli engellendiğini belirten Onur Öymen, tüm bunların ardında petrol, doğalgaz ve doğal kaynakların yattığını söyledi.

SURİYE’YE YAPILAN Irak Haberleri’>Irak’A NEDEN YAPILAMIYOR?

Teröristbaşı Apo’nun Suriye’den gönderilmesi ve PKK kamplarının kapatılmasına ilişkin dönemde Suriye’ye verilen ağır notayı hatırlatan Onur Öymen, hükümetin bugün aynı şeyi Irak Haberleri’>Irak’a karşı neden yapılamadığı sorusuna bir türlü cevap alamadıklarını kaydetti. Öymen, Irak Haberleri’>Irak Anayasa’nın 7′nci maddesinde ‘Irak Haberleri’>Irak, topraklarından komşu ülkelere terörist saldırıları önlemekle yükümlüdür’ şeklindeki madde gibi güçlü dayanaklar olmasına rağmen hükümetin cesaret edemediğini ve yetkilerini kullanamadığını öne sürdü.

TÜRKİYE BÖLGEDE ÖNCÜLÜK YAPAMAZ

Türkiye‘nin bölgenin demokratikleşmesinde, bugünkü koşulları ile öncülük yapamayacağını da söyleyenOnur Öymen, “Türkiye bugün ne demokraside eksiksiz sayılan 20 ülke arasında nede arızalı demokrasi sayılan 57 ülke arasında. Türkiye demokrasi-totaliter arasında gösterilen ülkeler arasında 89′uncu sırada gösteriliyor” dedi.

İKİNCİ CUMHURİYETÇİLERİ ÇOK YAŞATMIYORLAR

Birçok ülkede seçimle gelen iktidarların ülkeleri felaketlere götürdüğünü ifade eden Öymen, ikinci Cumhuriyet meraklılarının olduğunu kaydetti. Öymen, “Dünyada bir Cumhuriyeti bitirdikten sonra, daha demokratik daha liberal, insan haklarına daha saygılı ikinci bir Cumhuriyeti kuran başka bir örnek, ülke var mıdır?” dedi. Öymen, Napolyon ve sonrası Fransa örnekleri vererek, “İkinci Cumhuriyetçiler de bilsin ki buna heveslenenleri de çok yaşatmıyorlar, yaşatmak istemiyorlar” diye konuştu.

ARINÇ’IN SÖZLERİ TEKZİP EDİLMEDİ

‘Atatürk Cumhuriyetinden vazgeçelim, onun yerine ikinci bir Cumhuriyet’ diyenlerin adım adım otoriter sisteme doğru gittiklerini kaydeden Öymen, Başkanlık rejimi düşüncelerini de eleştirerek “Bu Anayasa değişikliğini içimize nasıl sindirebiliriz, nasıl evet diyebiliriz. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ‘Anayasada bir tek Cumhuriyet kavramı değişmez, gerisi hepsi değişebilir’ diyor. Hani değiştirilemez kavramı bulunan maddelere dokunmayacaktınız? Açıkça bunu söylüyor, hükümet bunu tekzip etmiyor” dedi.

ENERJİ BAKANI YILDIZ’A: DEVLETİN ALACAĞI HİBE EDİLEMEZ

Onur ÖymenEnerji Bakanı Taner Yıldız‘ın “Biz Yunanistan‘dan 300 milyon dolarlık doğalgaz alacağımızdan vazgeçiyoruz, paraları olduğu zaman öderler, bu bir komşuluk payıdır” sözlerini akla aykırı olarak nitelendirdi. AB’nin Yunanistan‘a borçlarını ödemesi için 100 Milyar Euro’nun üzerinde yardımı olduğunu belirten Öymen, “Şimdi bu yardımla borcunu ödeyecek, siz üstüne ‘Ben borcumu, alacağımı istemiyorum’ diyorsun. Ona mukabil halktan para toplayıp Somali’ye götürüyorsun.

Yani tutacak tarafınız yok. Bunu hangi anlaşmaya dayanarak söylüyorsun, devletin parası bu. Devletin alacağını keyfi olarak hibe edebilir misiniz? Anayasamıza göre süresi bir yılı aşan ekonomik ve ticari anlaşmalar meclis onayına tabidir. Siz meclise onaylatmadan böyle bonkörce 300 milyon dolarını devletin nasıl harcıyorsun? Türkiye‘de aç insan yok mu? Bu kadar paranız varsa önce Türkiye‘deki aç insanları doyurmalısınız” diye konuştu. Söyleşinin ardından dinleyiciler tarafından kendisine çiçek takdim edilen Onur Öymen, ‘Demokrasiden Diktatörlüğe’ isimli kitabını imzaladı.


Bu belge Basın arşivinde bulunmaktadır.