Olay Gazetesi – Ahmet Emin Yılmaz’ın Köşesi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen’in kariyer geçmişi, deneyimi ve bilgi birikimi için hiç kimse tek bir kelime dahi söz söyleyemez.
22 Temmuz 2007 seçimlerinden buyana CHP Bursa Milletvekili unvanı taşıyan Öymen’in, geçen süre içinde pek çok konuşmasını dinledik.
Yanı sıra…
Kendisiyle televizyon programları yaptık, katıldığı televizyon programlarını izledik.
Akıcı ve kesintisiz bir konuşma stili var. Ama hitabet sanatının gereği kabul edilen o iniş-çıkışlara konuşmasında yer vermediği için dinleyenlerde heyecan etkisi yapmıyor.
Buna karşın…
Öymen’in bugüne kadarki en etkili ve en akıcı konuşmasına bugün tanık olduk.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Grubu’nun organize ettiği ve CHP ilçe başkanlarıyla Büyükşehir Belediye Meclisi Grubu’nun da katıldığı toplantıda söz alan Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in konuşması iki bölümden oluşuyordu.
İlk bölümde…
Bursa ile ilgili çok önemli tespitler yaptı ve bunlara yönelik önemli değerlendirmeler dile getirdi.
İkinci bölümde ise…
Genel durumla ilgili tespit ve gözlemlerini aktardı, parti örgütüne siyasi mesajlar verip önemli uyarılarda bulundu.
Konuşmayı büyük bir dikkatle dinleyen salondaki topluluk, bittiğinde de uzun uzun alkışladı.
Bu yazıda…
Öymen’in Bursa ile ilgili tespit, değerlendirme ve verdiği sözlere değinmek istiyoruz.
••••••••••
Örneğin…
Sözlerinin başında şu tespiti yaptı:
“Bir bölgeyi geri bırakmak istiyorsanız, o bölgenin ulaşım hatlarını keseceksiniz.”
Devam etti:
“Bakın Bursa Milletvekili arkadaşımız Kemal Demirel yıllardır Bursa’ya demiryolu gelmesi için çalışıyor, mücadele veriyor.”
Bir başka tespiti, örnek vererek aktardı:
“Bursa Türkiye’nin ikinci sanayi kenti. Ama demiryolu bağlantısı yok. Dünyada böyle bir şey yok. Konya’da demiryolu vardı, şimdi çok büyük bir yatırımla bir de hızlı tren yapıyorlar. Yapılsın elbette, yapılmasın demiyoruz ama Bursa’nın en iptidai olanından bile demiryolu yok. Oraya da yapın ama burayı da ihmal etmeyin.”
Sonra da şu sözü verdi:
“İktidara geldiğimizde ele alacağımız ilk iş Bursa’nın demiryolu olacak. Bu sorunu biz çözeceğiz.”
Şunu da ekledi:
“Bir başka sorun şu: 20 yıl önce şehir merkezindeki havaalanına uçaklar inip kalkıyordu. Şimdi yok. Yenişehir’e uluslar arası havaalanı yapıldı ama çalışmıyor. Şehir merkezindeki havaalanının çevresine ise yüksek katlı evler yapılmasına izin verilmiş.”
Önemli bir ayrıntıya değindi:
“Yenişehir Havaalanı Türkiye’nin en büyük kargo havaalanı. Fakat bugüne kadar inen kargo uçağı sayısı sıfır. Yani hiç yok.”
Topu iktidar partisinin milletvekillerine attı:
“Milletvekilleri bu durumu hükümete duyurmuyorlar mı? Çözümü için ilgilenmiyorlar mı?”
••••••••••
Ulaşımla ilgili tespitlerinin ardından Bursa üzerine değerlendirmelerini sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen kent gündeminde çok tartışılan İstanbul Planı’na değindi:
“Şimdi yeni bir plan yapıyorlar. İstanbul Planı adına, kirlilik yaratan sanayii Bursa’ya yönlendiriyorlar. Ama bakın buradan söylüyorum, hükümetin ömrü bu planı yapmaya yetmeyecek.”
Bu noktada…
Bursa adına bir başka soruyu gündeme getirdi:
“Karacabey sahillerinde kum çekme davası vardı. Bizim arkadaşlarımız gidip oralarda tespitler yaptılar, gündeme taşıdılar. Sahi ne oldu o davaya? Adı karışanların hepsi yakalandı mı? Hani başkalarını buluyorlar, sabaha karşı gidip evlerinden alıyorlar, o davayla ilgili olanları bulamadılar mı?”
Şunu da vurguladı:
“Biz Cargill davasının da takipçisiyiz. Mahkemelerin verdikleri kararlar var. O kararları ortadan kaldıran yasal düzenlemeler, plan değişiklikleri yapılıyor. Bu dava Anayasa Mahkemesi’nde ama henüz mahkemenin gündemine gelmedi. Onu da takip ediyoruz.”
Sonrasında…
Şu dönem Bursa kamuoyunun en yakından izlediği konuya değindi:
“Bursa’nın stadyum konusu var… 100 milyon liradan fazla bir proje. Bu projeyi de parti olarak adım adım izliyoruz. İzlemeyi denetleme adına yapıyoruz. Çünkü benzer başka işlerde suistimaller oldu. Hepsini biliyoruz. Onun için de inşaatının kime nasıl verildiği dahil her adımını izliyoruz.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Bursa’nın çok iyi bir stadyuma ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Yapılmasını da sonuna kadar destekliyoruz. Ama denetim görevimizi yerine getirmek istiyoruz.”
Toplantıyı CHP İl Genel Meclisi Grubu organize etti. CHP’nin ilçe başkanlarıyla Büyükşehir Belediye Meclisi Grubu da katıldı.
Ayrıca…
İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve yürütme kurulunun yanı sıra, CHP Bursa milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer ile Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü de hazır bulundu. Toplantıya katılanlar arasında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de vardı.
İşte…
Bu toplantıda bize göre bugüne kadar dinlediğimiz en etkili konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, ilk bölümdeki Bursa’ya yönelik değerlendirmelerinin yanında, ülke gündemine yönelik tespitlerini de aktardı.
Bu bölümde…
Ekonomik konulardaki eleştirilerinin ardından, “Şu anda Türkiye büyük bir tehdit altında” diyerek sözlerine başlayan Öymen, dün yapılan AK Parti il başkanları toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın medya patronlarına seslendiği ve “köşe yazarlarını denetim altına almalarını istediği” konuşmasına faşizm benzetmesi yaptı.
Yargının üzerinde büyük bir baskı oluştuğunu vurgularken de, istifa eden bir hakimden örnek verdi ve “Kim yapıyor bu baskıyı, Et Balık Kurumu mu?” diye sordu.
Yargının sınırda dağdan inenlerin ayağına götürüldüğünü anımsatırken “Silivri’de başka hukuk, Silopi’de başka hukuk” vurgulaması yaptı.
Sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye öyle bir dönemden geçiyor ki, bunun adı dünyanın her yerinde krizdir. Bu krizi iyi yönetemediğinizde kaos olur.”
Sonra…
Sözü seçime getirip AK Parti iktidarına seslendi:
“Bu tabloyu halk değiştirecek. Seçimle değişecek… Bu halk ilk seçimde sizi götürür. Götürecek de… Seçim hileleri de sizi kurtaramayacak.”
Ardından…
Parti örgütüne mesaj verdi:
“Benim buradan parti örgütümüze mesajım var. Böyle bir dönemde birlik olmalıyız. Ayağımızın altına muz kabuğu, karpuz kabuğu koymak isteyenler, bizi birbirimize düşürmek isteyenler var.”
Şunu aktardı:
“Ben sizlere Genel Başkanımızın da selamını ve mesajını getirdim. Genel Başkanımızın Bursa örgütüne büyük bir güveni var. O da birlik olmanızı istiyor.”
Mesajın nedenini şöyle açıkladı:
“Bu seçimi mutlaka kazanmak zorundayız ve kazanacağız. Bunun için sizlere güveniyorum.”


Bu belge Yazılı basın arşivinde bulunmaktadır.