Cumhuriyet – AB Raporu Hükümeti Kolluyor

CUMHURİYET – 16 EKİM 2009
CHP’Lİ ONUR ÖYMEN:
AB raporu hükümeti kolluyor

AB ilerleme raporunun “hükümeti kollayan, askeri, yargıyı suçlayan bir rapor” olduğunu söyleyen Onur Öymen, Atatürk’ü Koruma Yasası’na atıf yapılmasına da tepki gösterdi.
ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) – TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, AB ilerleme raporunun “hükümeti kollayan bir dille yazıldığının” altını çizerken şu değerlendirmeleri yaptı:
“Bu kollama muhtemelen Ermenistan, Kürt işlerinde hükümetin ABD ve AB’nin beklentilerine uygun tavizkâr bir tutum izlemesi nedeniyledir. Cumhurbaşkanı’ndan övgüyle bahsediyor, Başbakan’ı incitmemek için özel bir gayret sarf ediyor. Doğan Grubu’na yönelik boykot çağrılarını ‘yüksek düzeyli bir siyasetçi’ diye vermiş. Kimmiş bu siyasetçi? Bir tek Başbakan var boykot çağrısında bulunan… Ama adını söyleyemiyor.
Askerler için şimdiye kadar ağza alamadıkları sözleri söylüyorlar. Yüksek yargı organlarını eleştiriyorlar. Ergenekon davasına tamamen sahip çıkıyorlar. Türkiye’de 60’tan fazla baro eleştirmiş, Yargıtay Başkanı eleştirmiş, bunlardan hiçbir bahis yok. Davaya sahip çıkılıyor, ufak tefek usul hataları varmış gibi bir izlenim yaratılıyor. Yaklaşımları tamamen hükümeti kollayıcı istikamette. Bazı konularda, dokunulmazlık, HSYK’nin yapısının değiştirilmesi, seçim harcamalarının kontrol altına alınması, işkence, yolsuzlukla mücadele konularında bizim görüşlerimiz doğrultusunda değerlendirmeler var. Teknik sayılabilecek bazı eleştirileri dile getiriyor. Hükümeti kırmamaya dikkat gösteriyor. Deniz Feneri’nden umumi bir hava içinde bahsediyor. Bir bütün olarak baktığımızda, raporu tatminkâr bulmuyoruz…”
Öymen, raporda Atatürk’ü Koruma Yasası’na atıfta bulunulmasına da dikkat çekerek “1951’de çıkmış bu kanun, kimse itiraz etmemiş. Bu, sizi niye rahatsız ediyor? Fikir hürriyeti diye insanların Atatürk’e sövmelerini mi istiyorsunuz? Sonra da, saygı gösteriyoruz, diye açıklama yapıyorlar. O zaman niye bunu koyuyorsun” görüşünü dile getirdi.
<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:”"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} p {mso-margin-top-alt:auto; margin-right:0cm; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} span.h2 {mso-style-name:h2;} span.h1 {mso-style-name:h1;} span.h4 {mso-style-name:h4;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>


Bu belge Yazılı basın arşivinde bulunmaktadır.