ONUR ÖYMEN’İN YENİÇAĞ GAZETESİNE VERDİĞİ MÜLAKAT “KIBRIS’TA FRANSA’NIN ÜS TALEBİ TEMELSİZ” – 03 MART 2019

Fransızların, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile adada üs açabilmek için temaslarını hızlandırması, Türk kamuoyunda tepki ile karşılandı.Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Fransızların Kıbrıs’ta doğal gaz rezervlerinin bulunmasıyla birlikte çıkarlarını korumak için harekete geçtiğini, ancak,  üs talebinin hukuken ve siyaseten bir temelinin bulunmadığını belirtti.

Onur Öymen, “Basit bir seyirci gibi izlemesi doğru değil. Türkiye, Kıbrıs’ta söz sahibidir. Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin onayı alınmadan, Kıbrıs sorunu çözülmeden, adada stratejik yapılanmalara gitmek; hukuken de, siyaseten de yanlıştır. Türkiye, artık çok fazla sessiz kalmamalıdır bu konularda” dedi. Fransızların talebinin çok eskiden beri bulunduğuna değinen Onur Öymen, sözlerini şöyle sürdürdü, ”ABD’nin de orada asker bulundurabileceği yolunda yazılar çıkıyor. Batılılar; Orta Doğu’ya hakim olmak için başka devletlerin de olmasını istiyor. Kıbrıs’ı bir sıçrama tahtası, batırılamayan bir uçak gemisi gibi görüyorlar.

Kıbrıs’ı kuran anlaşmalarda bir tek İngilizlerin üssü olduğunu bildiren Onur Öymen, “Kıbrıs anlaşmalarında olmayan bir şeyi isteyebilmek için antlaşmaları inkâr etmek lazım.  Rumların karar alma yetkisi de yok. Kıbrıs devletini kuran antlaşmalara göre, böyle bir hak yok. Kıbrıs antlaşmaları iki toplumun egemenliğine dayalı. Rumları tek başına Kıbrıs devleti olarak kabul etmek; antlaşmaları geçersiz görmektir” ifadelerini kullandı.  

Daha önce de benzer uygulamaların gerçekleştirildiğine dikkat çeken Onur Öymen, bunların başında, Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB’ye üye olmasının geldiğini söyledi.

Öymen, şunları kaydetti, “Bu da ona benzer bir durum. Türkiye’nin de tepki göstermesi gerekiyor. Antlaşmalara aykırı bir şekilde üs talebinde bulunuluyor, ayrıca, Rumların da böyle bir talebi kabul etmesi, antlaşmaların ihlâlidir. Hatta bu durumda, Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasındaki görüşmeler de anlamsız hale gelir. Türkleri yok farz ederek uluslararası toplumla görüşmek isteyeceksin. Biz neyi görüşüyoruz Kıbrıs’ta o zaman?” 
Kaynak Yeniçağ: “Kıbrıs’ta Fransa’nın üs talebi temelsiz”


Bu belge Belgeler arşivinde bulunmaktadır.