CNNTürk – Öymen’e Gül Hediye Edilirse…

Öymen’e gül hediye edilirse…

CNNTürk – 19.02.2010 13:19:00 (TSI)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Yargıya, emniyet güçleri içine cemaat ve tarikat mensuplarını yerleştirerek, kurumları ele geçirmeye çalışıyorlar” dedi. Isparta’da bulunan Öymen’e kentin sembolü gül seti hediye edilince Öymen fırsatı kaçırmadı: “Gülü her yerde görmek isteriz…”

Isparta’da partisinin il teşkilatını ziyaret eden Onur Öymen’e CHP Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner kentin sembolü olan gül ürünlerinden oluşan set hediye etti. Bunun üzerine Öymen, “Biz gülü her yerde görmek isteriz, sadece tek bir yerde görmek istemiyoruz. Sizler de zaten neyi kasettiğimi anladınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün yargı reformuna ilişkin açıklamalarını değerlendiren CHP’li Öymen, “Öyle anlaşılıyor ki, Cumhurbaşkanı’nın yargı reformundan anladığı, yargıyı etkileyebilecek bir düzenlemedir” diye konuştu.

Onur Öymen, “Yargı reformundan bizim anladığımız milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasıdır. Adi suçlar bakımından milletvekilleri ile vatandaşlar arasında hiçbir fark olmayacak. Meclis’te 550 milletvekili var, 608 yolsuzluk dosyası var. İkincisi, HSYK’dan Adalet Bakanı ve müsteşarının çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

Öymen sözlerine, “Sayın Cumhurbaşkanının bu doğrultuda bir görüş belirttiğini duymadık. Bu nedenle yargı reformu söylemleri eğer iktidarın yargı üzerindeki etkisini artırmaya yönelikse bu demokrasiyi tahrip eder, biz CHP’liler buna kesinlikle karşıyız” diye devam etti.

“Yargı bağımsızlığı tehdit altında”

Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve demokrasinin ciddi bir tehdit altında olduğunu savunan Onur Öymen, hükümetin yargı bağımsızlığına saygı göstermediğine her geçen gün farklı bir olayla şahit olduklarını söyledi.

Öymen, hukukun üstünlüğüne saygı duyulmaz, yargı denetim altına alınmaya çalışılırsa o ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini de belirtti.

Öymen, şu anda yargının yürütmekte olduğu mücadelenin aslında bir demokrasi ve bağımsızlık mücadelesi olduğunu ifade ederek, HSYK’nın çok şerefli bir mücadele verdiğini ve bu mücadeleden başarıyla çıkacaklarına inandıklarını söyledi.

Öymen, “Rektörler, saygın gazeteciler, savcılar hapiste, terör örgütünün mensubu oldukları iddiasıyla aylarını, yıllarını hapiste geçiriyorlar. Öbür tarafta terör örgütü üyesi olduğu belirlenen ve terör örgütü liderinin mesajını getirenler ise hiçbir şey olmamış gibi serbest bırakılıyorlar. Hukuk Türkiye’de çok büyük darbe almıştır. Yargıya, emniyet güçleri içine cemaat ve tarikat mensuplarını yerleştirerek, kurumları ele geçirmeye çalışıyorlar” dedi.

“Yandaş yargı peşindeler… ”

Onur Öymen sözlerini, “Bu yöntemle yandaş yargı yaratmaya çalışacaksınız. Sayın Başbakan muhalefetsiz bir iktidar istiyor. Eleştiri olmayacak, öyle bir demokrasi olacak ki, kimse kimseyi eleştirmeyecek, tüm kurumlar iktidara tabi olacak, hükümet yargı denetimine tabi olmayacak. Eğer yargı hükümeti rahatsız edecek kararlar alırsa bu kararları geçersiz sayacak kanun düzenlemeleri yapacak. Anayasa değişikliği yaparak yargı üyelerini değiştireceksiniz, sizin istediğiniz kararları almasını sağlayacaksınız. Yarın sizi Yüce Divan’da yargılayacak olan Anayasa Mahkemesi üyelerini istemeyeceksiniz. Yapmak istedikleri bunlar” diye tamamladı.


Bu belge Yazılı basın arşivinde bulunmaktadır.