Akşam Gazetesi – Baykal’a Dramatik Saha Raporu

AKŞAM GAZETESİ – 11 OCAK 2010
BAYKAL’A DRAMATİK SAHA RAPORU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, fırsat buldukça seçim bölgesi Bursa’ya gidip nabız tutmaya gayret eder. Aslında “hariciye” kökenli olan ve siyasetin “teknokrat” sınıfını temsil eden emekli Büyükelçi Öymen, bu konumunun aksine klasik “taban siyaseti” çalışmalarını da es geçmez.

Geçen hafta içerisinde de Bursa’ya giden Öymen, pazarlara, sokaklara ve kapalıçarşıya giderek “kokusu” çıkmaya başlayan erken genel seçime yönelik nabız tuttu. Öymen Kapalıçarşı’da şahit olduğu ve oldukça etkilendiği bir görüntüyü CHP Lideri Baykal’la da şu sözlerle aktardı: “Kapalıçarşı’da bir kuyumcuya girdim. Kuyumcu, bir kadın ve üç yaşlarında küçük bir kız çocuğu vardı. Dükkan sahibine ‘durumlar nasıl, işleriniz iyi mi?’ diye sorduktan sonra kadının hal hatırını sordum. Ben içimden ‘bir derdi var herhalde’ diye düşünüp tam yeni bir şey söylemek üzereyken araya kuyumcu girdi: ‘Bu hanım üç yaşındaki kızının küpelerini bozduruyor. İnsanlar bu hale düşmenin ezikliği içinde.’ Ben bu cevabın ardından, ‘Bir çocuk küpesi ne tutar ki?’ diye devam edince de, ‘Bir şey tutmuyor ama insanlar elinde avucunda ne varsa satıp günü kurtarmaya çalışıyor’ dedi. Ben hayretle dinlerken daha da şaşırtıcı bir tespitle devam etti: Alyans yüzüğünü, nişan-söz yüzüklerini satanlar çoğalmaya başladı. Bir alyans 30, ikisini birlikte bozarsan 60 lira.”

Öymen’in bu dramatik saha tespitini dikkatle dinleyen Baykal da, “Evet evet maalesef böyle. Aslında sosyal hayatın nasıl gittiğinin en iyi görüleceği, test edileceği mekanların başında kuyumcular geliyor. İşte önümüzdeki seçimin asıl gündemi bu olmalı ve biz de bunun belirleyici olmasını sağlamalıyız” sözleriyle raporu teyit etti.


Bu belge Yazılı basın arşivinde bulunmaktadır.