Yeniçağ Gazetesi – 400 Bin Kişi Aç Yatıyor

YENİÇAĞ GAZETESİ – 5 OCAK 2010

400 BİN KİŞİ AÇ YATIYOR

Hükümetin yağdırdığı yeni yıl zamları CHP’li Öymen’i de isyan ettirdi:Dar gelirli perişan durumda. Yılda 1 ton kömürle karın doyuramazsınız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, bütçede korkunç bir açık veren hükümetin fahiş zamlarla yama yapmaya çalıştığını vurguladı ve acı tabloyu gözler önüne serdi: Yüz binlerce vatandaşımızın yiyecek ekmeği yok, yatağa aç giriyorlar!

Manipülasyon bunlar!
ÖYMEN, AKP’nin “Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz” diye övünmesini ‘manipülasyon’ olarak niteledi: Kişi başı gelirde 50., refah sıralamasında 69.’yuz. Bu nunla övünülür mü!

400 bin kişi aç yatıyor
Hükümetin bütçedeki kara deliği fahiş zamlarla yamamaya çalıştığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Yüz binlerce vatandaşın yiyecek ekmeği yok” diyerek acı tabloyu gözler önüne serdi
Hükümetin vatandaşa yeni yıl hediyesi (!) zam paketine tepkiler çığ gibi büyüyor. Benzinden mazota, içki, sigaradan vergi ve harçlara kadar birçok kalemde zam yağdıran AKP’nin ekonomi politikaları CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’i de isyan ettirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı , hükümetin, bütçe açığını kapatmak için olağanüstü zam yaptığını ileri sürerek, “400 bine yakın vatandaşımız yatağa aç giriyor, yiyecek ekmeği yok” dedi. Bursa’nın Gürsu ilçesinde partisinin teşkilat kongresine katılan Öymen, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kömürle karın doymaz
Türkiye’deki ekonomik durumun perişan olduğunu ifade eden Öymen, hükümetin ’dünyadaki en büyük 17. ekonomisiyiz’sözlerinin de manipülasyon olduğunu dile getirdi.  Bütçedeki 60 milyar liralık açığın ardından zamlara bindiren hükümeti eleştiren Öymen şöyle konuştu: “Hükümet, ’Dünyadaki en büyük 17. ekonomiyiz’ diye övünüyor. Peki kişi başı gelirde dünyada kaçıncıyız? 50’nciyiz. Dünya refah endeksinde kaçıncıyız? Refah sıralamasında 69’uncuyuz. Şimdi böyle bir sıralamayla övünmemiz mümkün mü? Gelir dağılımınız bu kadar bozuksa tabii dar gelirli vatandaşlarımız, bundan büyük sıkıntı çekecektir. 400 bine yakın vatandaşımız yatağa aç giriyor, yiyecek ekmeği yok. Senede 1 ton kömürle vatandaşın karnını doyuramazsınız.”


Bu belge Yazılı basın arşivinde bulunmaktadır.